10.1 C
Târgu Jiu
• marți, 27 octombrie 2020
Actualitate Sport Liga 1 / LIVE: FC Argeş – „U“ Craiova, scor 0-2. „Cic“...

Liga 1 / LIVE: FC Argeş – „U“ Craiova, scor 0-2. „Cic“ și Koljic fac spectacol în Trivale!

Universitatea Craiova a făcut o primă repriză bună. A avut două viteze în plus față de gruparea din Pitești, a marcat două goluri frumoase și și-a creat și alte ocazii de a înscrie. Spre finalul reprizei a luat piciorul de la accelerație, iar gazdele au „îndrăznit“ să se apropie periculos de poarta lui Mirko, dar fără sorți de izbândă. FC Argeș, cu tot respectul, pare tot o echipă de Liga 2!

Vezi statistica primei reprize:

Statistica: flashscore.ro

Pauză: FC Argeș – Universitatea Craiova 0-2.

min. 45: de la margine s-au indicat 2 minute suplimentare.

min. 44: ocazie uriașă pentru Malele, care nu a reușit să reia pe poartă de la 4 metri, după o centrare în forță de pe stânga, de la Mușat.

min. 41: alb-albaștrii par mulțumiți cu rezultatul de pe tabelă și nu forțează lucrurile.

min. 35: de câteva minute meciul s-a liniștit.

min. 29: Prepeliță a șutat de la 25 de metri, fără să-i pună probleme lui Pigliacelli.

min. 24: Marius Constantin a respins o centrare dedicată lui Leca, dintr-o lovitură liberă a lui Grecu.

min. 15, 0-2: goooolll superb al Științei: „Cic“ i-a pasat excelent cu călcâiul lui Kooljic, iar „Dragonul“ a „pus“ mingea sub transversală cu o „torpilă“ de la 7 metri.

min. 13: Koljic a șutat în plasa laterală de la 16 metri.

min. 11: Mirko a scos extraordinar o lovitură de cap a lui Malele, ulterior s-a indicat poziție de offside la atacantul piteștenilor.

min. 9, 0-1: goooollll Știința: Cicâldău a reluat cu capul din careul mic o centrare venită de pe dreapta, de la Vlădoiu

min. 6: Dan Nistor acordă corner, după o acțiune pe dreapta lui Malelel. Lovitura de la colț a rămas fără urmări.

min. 5: alb-albaștrii s-au instalat deja în jumătatea adversă, dar nu și-au creat încă nicio ocazie.

min. 2: schimbare la FC Argeș: iese juniorul Cozma și intră Blejdea.

Start de meci: FC Argeș – Universitatea Craiova 0-0.

Vicecampioana României, Universitatea Craiova, întâlneşte astăzi, de la ora 21.00, în Piteşti, pe nou promovata FC Argeş. Disputa de pe stadionul „Nicolae Dobrin“ contează pentru etapa a 5-a din Liga 1 şi va fi arbitrată de Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe). Acesta va fi ajutat la cele două linii de Marius Badea (Vâlcea) şi Imre-Laszlo Bucsi (Sf. Gheorghe). Arbitru de rezervă a fost numit Marian Barbu (Făgăraş).

Formațiile de start:

FC Argeș: 22. Dănuț Croitoru – 2. Costinel Tofan, 14. Mihai Leca, 32. Sylvain Deslandes, 30. Nicolae Mușat – 19. Andrei Prepeliță, 4. Meza Colli – 17. Robert Grecu, 8. Ionuț Șerban, 13. Andre Jose Cozma – 28. Cephas Malele.
Rezerve: 12. Alexandru Greab – 7. Andrei Blejdea, 10. Ionuț Năstăsie, 16. Gabriel Matei, 26. Gabriel Deac, 5. Grigore Turda, 15. Andrei Mirică, 89. Georgian Honciu, 18. Mediop Ndiaye.
Antrenor: Ionuț Badea.

Universitatea Craiova: 13. Mirko Pigliacelli – 18. Ștefan Vlădoiu, 4. Mihai Bălașa, 23. Marius Constantin, 11. Nicușor Bancu – 16. Dan Nistor, 29. Ovidiu Bic, 10. Alex Cicâldău – 9. Andrei Ivan, 19.Elvir Koljic, 17. Ștefan Baiaram.
Rezerve: 1. Laurențiu Popescu – 2. Paul Papp, 26. Stephane Acka 5. Bogdan Vătăjelu, 8. Alex Mateiu, 6. Vladimir Screciu, 22. Cristi Bărbuț, 20. Alex Tudorie, 20. Valentin Mihăilă.
Antrenor: Cristiano Bergodi.

Ionuţ Badea şi Cristiano Bergodi s-au mai întâlnit o singură dată la nivelul Ligii 1. S-a întâmplat pe 6 mai 2009, atunci când Poli Iaşi, antrenată de tehnicianul italian, s-a impus pe teren propriu cu 4-0 în disputa cu FC Argeş.

Cinci dintre cele nouă goluri încasate de „vulturii violeţi“ au fost primite în prima repriză, interval în care nu au reuşit să marcheze.
Gruparea din Piteşti are cei mai mulţi jucători utilizaţi – 27.

La polul opus se află chiar Universitatea Craiova, cu numai 16 fotbalişti folosiţi în primele 4 runde.
Elvir Koljic a marcat în fiecare rundă din acest sezon şi a ajuns la 24 de goluri înscrise în doar 38 de meciuri bifate în tricoul alb-albaştrilor.

GdS vă va ţine la curent cu evoluţia scourului şi cu momentele importante din meci.

Liga 1, etapa 5:

Vineri, 25 septembrie: FC Voluntari – Sepsi 1-2, ora 21.00: FC Argeș – Universitatea Craiova.
Sâmbătă, 26 septembrie – ora 14.45: Academica Clinceni – Gaz Metan Mediaș, ora 21.30: FC Viitorul – Astra.
Duminică, 27 septembrie – ora 19.00: CFR Cluj – Chindia Târgoviște, ora 21.45: Poli Iași – FCSB.
Luni, 28 septembrie – ora 18.00: Hermannstadt – FC Botoșani, ora 21.00: Dinamo – UTA.